sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Czym grać w tenisa

Piłka tenisowa jest obowiązkowa, jeżeli ktoś ma zamiar grać na korcie. Ważna jest jakość i wykonanie rakiety. Tak, aby tenisista mógł czuć z nią „jedność”. Z należytą uwagą trzeba również podchodzić do tego, jakich piłek będzie się używać. Chociażby po to, aby mieć pewność, że będzie można ich używać jeszcze przez długi czas. Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup piłek do tenisa?

Technologia wykonania

Zakup takiego elementu, jak mała piłka tenisowa nie powinien sprawiać nikomu problemu. Pozornie. Okazuje się bowiem, że zły wybór piłek skutkować będzie przymusem kolejnego zakupu. Dlaczego? Ponieważ pierwsze zbyt szybko się rozwaliły lub zostały źle dobrane do umiejętności zawodnika. Piłki można podzielić na kilka kategorii. Pierwszy podział to ten, który opiera się na technologii wykonania. To właśnie z tego można dowiedzieć się, że obecnie można zakupić:

  • piłki ciśnieniowe – wyróżniają się tym, że sprzedawane są w puszkach ze specjalnym ciśnieniem. Dedykowane są dla tych zawodników, którzy mają większe wymagania. Piłka tenisowa ciśnieniowa, pod wpływem działania owego ciśnienia, jest bardziej lekka i miękka. Zawodowi tenisiści chwalą sobie je za to, że dzięki nim można łatwiej sprawować kontrolę na korcie.
  • piłki bezciśnieniowe – sprzedawane pojedynczo. Niekiedy w większych wiaderkach. Ich środek jest gruby, wyłożony specjalnym kauczukiem. Polecane do gry okazjonalnej, ponieważ nie można sprawować nad nimi tak łatwiej kontroli.

Kto będzie grał?

Piłka do tenisa musi zostać dobrana także zgodnie z wiekiem zawodnika, który będzie jej używał. Tak, bowiem istnieje oficjalny podział na piłki, jakie dedykowane są dla osób dorosłych, a także dla dzieci. Piłka tenisowa dla dorosłych znacząco różni się od tego, co używają dzieci. Jak je rozróżnić pomiędzy sobą?

Piłka dla dorosłych, charakteryzuje się wagą 56 a 59,4 g. Do tego puszczone z wysokości około 250 cm, są w stanie odbić się na wysokość około 140 cm. To te piłki w kolorze żółtym z białymi kreskami.

Z kolei piłki dla dzieci, są mniejsze, wolniejsze, o mniejszym ciśnieniu. Dzieli się je na:

  • poziom czerwony STAGE3 – dedykowane dla dzieci od 5 do 7 lat, gąbkowe i czerwone,
  • poziom pomarańczowy STAGE2 – dedykowane dla dzieci od 8 do 9 roku życia, w kolorze pomarańczowym,
  • poziom zielony STAGE1 – dedykowane dla dzieci od 9 do dziesiątego roku życia, w kolorze zielonym.

Decydując się na zakup piłek, zawsze należy zwracać uwagę z tym, z jakimi modelami ma się do czynienia. Tak, aby zapewnić sobie maksymalnie dobre warunki do grania.