sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Czym różnią się piłki golfowe i jak je wybierać?

Każdy początkujący gracz w golfa staje przed problemem zakupu sprzętu. W szczególności dotyczy to piłek, które muszą być dostosowane nie tylko do umiejętności gracza, ale także do warunków panujących na polu golfowym. Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu?

Nie każda piłka jest taka sama

Piłki golfowe na pierwszy rzut oka niewiele różnią się między sobą. Standardowo piłka waży około 46 gramów, a jej wygląd jest dosyć dokładnie określony przez reguły gry w golfa. Różne piłki golfowe będą jednak zachowywać się w inny sposób po uderzeniu kijem. Niektóre będą utrzymywać wysoką trajektorię lotu, a inne wręcz przeciwnie, będą utrzymywać się bliżej gruntu. Wybór jest uzależniony od przynajmniej kilku czynników. Istotny jest styl gry, który prezentuje konkretny zawodnik, dlatego piłki golfowe powinny być dostosowane do umiejętności gracza.

Pole golfowe i przeszkody w trakcie gry

Innym ważnym czynnikiem jest ukształtowanie terenu oraz przeszkody znajdujące się na drodze do dołka. Jeśli na polu golfowym umieszczonych jest wiele krzewów, warto stosować piłki o wysokiej trajektorii lotu. Kolejna kwestia to warunki atmosferyczne panujące podczas gry. Przy wietrznej pogodzie nie jest możliwe dokładne kontrolowanie trajektorii lotu piłki, jeśli po uderzeniu uzyska ona dużą wysokość. W takiej sytuacji piłki golfowe o niskiej trajektorii pozwalają uzyskać większą skuteczność i tym samym osiągnąć lepsze wyniki podczas gry.

Piłki golfowe jedno i wieloczęściowe

W związku z powyższym warto zastanowić się, jakie występują podstawowe rodzaje piłek do gry w golfa? Różnią się przede wszystkim sposobem produkcji. Można wyróżnić piłki golfowe jednoczęściowe i wieloczęściowe. To pierwsze należą do najbardziej twardych, ale jednocześnie są najtrudniejsze do kontrolowania podczas gry. Piłki golfowe wieloczęściowe są wypełniane różnymi materiałami, na przykład, gumą lub żywicą. Pozwala to na zachowanie ich odpowiedniej giętkości, a także na bardziej precyzyjne kontrolowanie trajektorii lotu po uderzeniu kijem.

Kupno lub wypożyczenie sprzętu

Warto dodać, że osoby początkujące powinny kupować piłki golfowe niezbyt drogie. W trakcie ćwiczeń mogą one ulec uszkodzeniu lub utracie, na przykład, jeśli znajdą się w wodzie lub w gęstych krzakach. Gracze mogą również wypożyczyć sprzęt, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest dostosowanie zarówno kijów, jak i piłek golfowych do bieżących umiejętności zawodnika. Można w ten sposób dostarczyć sobie wiele zadowolenia z gry. Piłki golfowe mogą służyć także do bicia rekordów szybkości lotu. Takie zawody odbywają się na całym świecie, ale jest to raczej rozrywka dla bardziej zaawansowanych graczy.