sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Gryfy olimpijskie – niezbędny element każdej siłowni

W naszym kraju powstaje sporo nowych klubów fitness oraz siłowni. Podstawową sprawą w takiej sytuacji jest ich odpowiednie wyposażenie. Do nieodzownych elementów będą należeć różnego rodzaju ciężarki oraz sztangi. Te ostatnie są niezwykle ważne, gdyż pomagają nie tylko poprawić kondycję, ale również zachować odpowiednią sylwetkę. Przy wyborze sztangi dużą rolę odgrywają gryfy. To właśnie na nich umieszcza się ciężary i wykonuje różnorakie ćwiczenia.

Czym są gryfy?

Gryfy, to inaczej drążki nazywane również prętami. Stanowią one element sztangi. To właśnie na nie nakłada się obciążenia, co sprawia, że ten przyrząd do ćwiczeń jest kompletny i gotowy do użytku. Średnica drążków może być różna. Zazwyczaj waha się między 25-55 cm. Oczywistą sprawą jest, że im średnica jest większa, tym wyższa wytrzymałość. Trzeba jednak przyznać, iż w tej dziedzinie duże znaczenie ma też firma produkująca tę część sztangi.

Rodzaje gryfów

Na naszym rynku możemy nabyć kilka rodzajów drążków. Najczęściej spotykane, to gryfy olimpijskie, takie jak np. https://be-active.pl/pol_m_silownia_Gryfy-157.html oraz klasyczne. Ponadto można zakupić wersje proste lub łamane. Każdy z nich ma specyficzne cechy, dlatego wybór nie zawsze jest oczywisty. Gryfy proste są zaliczane do najzwyklejszych elementów tego rodzaju. Zazwyczaj używa się ich do wykonywania przysiadów, wyciskania na bark i wyciskania na klatkę. Natomiast drążki łamane, cechujące się większym lub mniejszym zakrzywieniem pomagają zwiększyć bicepsy. Przy tym nie obciążają nadgarstka, dlatego świetnie się nadają dla osób rozpoczynających przygodę ze sztangą. Gryf nazywany kratownicą głównie przeznaczony jest do treningów bicepsów i tricepsów. Natomiast gryf olimpijski w zależności od wersji działa na różne rodzaje mięśni.

Specyfika drążka olimpijskiego

Do wielozadaniowych elementów ćwiczeń należy zaliczyć drążek olimpijski. Na rynku mamy do wyboru zarówno wersje dla panów jak i dla pań. Te drugie charakteryzują się mniejszą długością oraz masą. Czym się odznaczają dobrej jakości gryfy olimpijskie? Ten rodzaj drążka posiada sporą wytrzymałość jeśli chodzi o wyginanie i rozciąganie. Poza tym nie ma nacięć. Warto przy tym pamiętać, że nacięcia mogą powodować pęknięcia gryfu. Dobry drążek olimpijski posiada też warstwę ochronną. Jeśli jednak jest wykonany ze stali nierdzewnej, to dodatkowa ochrona nie będzie potrzebna.

Warianty drążków olimpijskich

Wśród gryfów olimpijskich wyróżniamy wersje proste i łamane. W tym wypadku wygięcie będzie miało duże znaczenie podczas treningów, ponieważ powoduje obracanie się drążka w dół. Gryf łamany zazwyczaj jest stosowany podczas ćwiczeń na bicepsy i tricepsy. Zróżnicowana praca mięśni umożliwia ich świetny rozwój. Natomiast gryf prosty jest stosowany podczas ćwiczeń na klatkę piersiową zarówno w podrzucaniu, zarzucaniu jak i martwym ciągu. Zapewnia on jednolitą pracę mięśni. Gryfy olimpijskie posiadają wiele zalet. Należy tu wymienić przede wszystkim pewny uchwyt podczas ćwiczeń, profesjonalne wykonanie, minimalne ryzyko porysowania i wszechstronność użytkowania. Sprawdzą się bowiem w wypadku mniej doświadczonych sportowców jak i tych bardziej zaawansowanych.