sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Jak utrzymać stroje piłkarskie w czystości?

Stroje piłkarskie z treningu na trening poddawane są intensywnej eksploatacji, a co za tym idzie – wymagają częstego prania. Jak w przemyślany sposób dbać o materiały, z jakich zostały wykonane komplety meczowe, tak aby cieszyć się z ich, jak najdłużej? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas prania ubrań sportowych.

Pranie strojów piłkarskich – najpierw zwróć uwagę na materiał!

To, jakie parametry należy zastosować podczas prania odzieży, jest uzależnione od tego, z jakiego materiału została ona uszyta. W przypadku strojów piłkarskich najczęściej mamy do czynienia z lekkim, przewiewnym i miłym w dotyku poliestrem. To dzianina syntetyczna, która źle znosi narażenie na działanie wysokich temperatur. Jednak im lepsza jest jakość poliestru, tym dłuższe użytkowanie stroju bez względu na częstotliwość prania. 

Stroje piłkarskie PEHA – polskiego producenta odzieży sportowej, zostały wykonane z wysokogatunkowego poliestru polskiego pochodzenia. CoolMax, bo tak nazywa się opisywania dzianina, wykazuje szereg zalet: odprowadza wilgoć z ciała zawodnika, jest lekka, oddychający i trzyma fason, dzięki czemu stroje meczowe wyglądają świetnie nawet mimo częstego użytkowania. Jednak pod warunkiem zachowania odpowiednich wskazówek dotyczących pielęgnacji tego rodzaju odzieży. 

W czym prać stroje sportowe?

Do prania strojów piłkarskich wykonanych z poliestru najlepiej sprawdzą się klasyczne płyny do prania lub proszki przeznaczone do prania odzieży kolorowej. To gwarancja zachowania mocnych kolorów grafiki nadrukowane na ich powierzchni. Poliester należy prać w 30 do 40 stopni Celsjusza. Do prania nie stosuj wybielaczy ani mocnych odplamiaczy. 

Poliester jest zaliczany do dzianin niegniotących, jednak może zdarzyć się, że podczas prania powstaną na jego powierzchni lekkie zagięcia. Aby tego uniknąć, wystarczy wybrać niższe wirowanie np. do 600 obrotów na minutę i suszyć komplety piłkarskie w stanie rozwieszonym. 

Mocne plamy z trawy na strojach piłkarskich

Zdarza się, że stroje piłkarskie po meczu mają na swojej powierzchni widoczne plamy z trawy lub błota, które nie zejdą podczas prania w niższych temperaturach. W takiej sytuacji można przygotować domowej roboty mieszankę odplamiającą. Do bezpiecznego usunięcia tego typu uporczywych plan wystarczą 4 łyżki octu na 500 ml wody. Tak przygotowany preparat należy nanieść na plamę i pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie należy prać strój jak zwykle – w pralce, bez zastosowania wysokich temperatur. Plama powinna zniknąć!

Zamawiając polskie stroje piłkarskie PEHA możesz mieć pewność, że inwestujesz w komplet wykonany z najwyższej jakości materiałów. Stosując się do zaleceń producenta w zakresie prania, możesz liczyć na to, że stroje meczowe będą służyć Ci przez długi czas intensywnego użytkowania i nie stracą na swoim wyglądzie.