sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Jak wybrać idealne gogle narciarskie?

Gogle narciarskie dla niektórych osób nadal są zbędną częścią zimowego ubioru. Jednak ich brak podczas jazdy może doprowadzić do kontuzji. Z pomocą przyjdą gogle Uvex, spośród których na pewno uda się wybrać odpowiednią parę. Mają za zadanie ochronić oczy narciarza czy snowboardzisty przed urazami, promieniami słońca, które odbijają się od śniegu, wiatrem, czy też przed kawałkami lodu lub śniegu. Aby jednak jazda w nich była wygodna, należy je odpowiednio dobrać.

Jakie cechy powinny mieć gogle narciarskie?

Odpowiednio dobrane gogle to gwarancja, że jazda w nich będzie komfortowa. W związku z tym powinny posiadać kilka cech, które ułatwią ich użytkowanie. Rozmiar powinien być tak dobrany, aby szczelnie przylegały do twarzy i nie spadały podczas chodzenia czy podskoków. Gogle Uvex zaprojektowane są w taki sposób, aby idealnie pasowały do kasku i nie przeszkadzały podczas jazdy. W przypadku osób noszących okulary rozwiązaniem są modele oznaczone symbolem OTG, których rama jest zdecydowanie szersza i bez problemów zmieści oprawę okularów. Ważna w goglach jest wentylacja, którą znajduje się membranie z pianki, ramce lub soczewce. Ilość i miejsce otworów zależy od wybranego modelu.

Czy soczewki w goglach narciarskich mają znaczenie?

Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej soczewki. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej kształt. W goglach Uvex rozróżnia się 2 rodzaje: cylindryczne i sferyczne. Cylindryczne są zakrzywione tylko w poprzek twarzy. Mają dość szerokie pole widzenia. Natomiast sferyczne, często nazywane kulistymi, zakrzywione są zarówno pionie, jak i w poziomie. Mają ogromne pole widzenia, nie zniekształcają obrazu i minimalizują odbicia światła. Kolor szkieł też nie jest bez znaczenia. Wyróżnia się 5 grup filtrów, od S0 – przeźroczyste, do S4 – czarne. Im jaśniejsza barwa, tym więcej promieni słonecznych będzie przepuszczać. Dla osób, które jeżdżą zarówno w dzień, jak i w nocy, dobrym wyborem są gogle Uvex z serii Take Off. Umożliwiają one wymianę soczewek w zależności od potrzeby. Bardzo dobrą alternatywą są szkła fotochromatyczne. Ich kolor zmienia się wraz z ilością światła. To bardzo wygodne rozwiązanie. Uvex oferuje ten rodzaj okularów ochronnych pod nazwą Variomatic.

Idealny model gogli

Tak naprawdę nie ma jednego modelu, który byłby perfekcyjny dla każdego narciarza czy snowboardzisty. Przy wyborze liczą się osobiste preferencje klienta. Możliwości jest bardzo dużo. Asortyment marki Uvex jest tak szeroki, że bez problemu zadowoli niejednego pasjonata sportów zimowych. A po dokonaniu zakupu warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji gogli, aby posłużyły jak najdłużej.