sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Trening na siłowni i suplementy diety

Każdy sportowiec ćwiczy po to, aby zbudować swoją wymarzoną sylwetkę, poprawić swoją kondycję i zdrowie lub po prostu dać ujście swoim złym emocjom. Niezależnie od indywidualnego celu oraz oczekiwań, każdy powinien jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym trening będzie skuteczny i bezpieczny jednocześnie.
Podstawą budowania idealnej figury jest właściwa dieta. Właśnie dlatego dietetycy cieszą się tak dużą popularnością, każdego dnia ustalając indywidualne jadłospisy dla swoich klientów.
Drugim elementem, równie istotnym, co dieta, jest sport. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ kształtuje sylwetkę i nadaje jej tym samym pięknego wyglądu. Ćwiczenia w tym przypadku również muszą być przemyślane i najlepiej zaplanowane przed rozpoczęciem budowania masy mięśniowej lub rzeźby. W tym celu warto skorzystać na przykład z pomocy trenera personalnego, którego zadaniem jest sporządzenie planu treningowego, zgodnie z możliwościami klienta oraz na podstawie stopnia jego zaawansowania. Samodzielne trenowanie jest w tym przypadku ryzykowne, zwłaszcza u osób początkujących, gdyż może spowodować liczne kontuzje oraz niepotrzebne bóle.
Ostatnim elementem jest oczywiście regeneracja, która powinna składać się z odpowiedniej ilości snu, odpoczynku oraz zadbania o swój organizm. Odpowiednie w tym przypadku są przede wszystkim masaże, wizyty w SPA oraz odwiedzenie sauny.

Jak wybrać suplementy podczas budowania masy mięśniowej

Czwartym elementem, obok sportu, regeneracji i diety, są różnego rodzaju suplementy. Z jednej strony służą one do uzupełnienia braków w diecie, a z drugiej mogą przyspieszyć proces budowania wymarzonej sylwetki. Wynika to natomiast z ich magicznych właściwości oraz licznych funkcji.
Suplementy diety to między innymi witaminy i minerały. Oznacza to, że do tej grupy należą m.in. żelazo, potas, witamina D, cynk, magnez, witamina K i tak dalej. Ich zadaniem jest wspierać rozwój oraz funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Niestety w czasie rygorystycznej diety, tych witamin w ciele człowieka może zabraknąć. Właśnie dlatego przyjmuje się je z zewnątrz, aby uniknąć skutków ubocznych ich niedoboru.
Suplementy diety to także wspomagacze, niebędące minerałami lub witaminami. Mogą to być bowiem wszelkiego rodzaju odżywki białkowe, kofeina, ashwagandha czy teina. Te środki mają na celu podnieść energię człowieka, jego witalność oraz wytrzymałość, a także zagwarantować mu dodatni bilans kaloryczny, potrzebny do zbudowania masy mięśniowej dobrej jakości, w krótszym czasie. Środki te przyjmuje się najczęściej przed treningiem, aby cieszyć się ich efektami w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń.
Suplementy diety mają jedną główną zaletę, mianowicie są ogólnodostępne. Wynika to natomiast z faktu, że są bezpieczne i mają łagodne działanie, korzystnie wpływające na organizm człowieka, bez jednoczesnego narażania go na niepożądane skutki uboczne.

Popularne suplementy na redukcję

Najpopularniejszym środkiem, w czasie spalania tłuszczu, jest obecnie kreatyna. Większość osób kojarzy ten środek przede wszystkim z okresem siłowym oraz masowym. Specjaliści podkreślają jednak, że kreatyna bardzo dobrze sprawdza się również w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ chroni masę mięśniową oraz dodaje energii, w tym trudnym czasie, kiedy bilans kaloryczny musi być ujemny.
Drugim środkiem odchudzającym jest odżywka białkowa. Jej zadaniem jest głównie przyspieszenie metabolizmu, ale oddziałuje też na wzrost wydatkowania energii przez ciało człowieka. Środek ten jest polecany przez specjalistów oraz bardzo chętnie przyjmowany przez sportowców, jako najsilniejszy środek, działający kalorygennie. Co więcej, odżywki białkowe sprzyjają też uwalnianiu hormonu wzrostu oraz zaspokajają ochotę na słodycze, których w tym okresie nie wolno jeść.
Adaptogeny to trzeci wspomagacz zrzucania zbędnej wagi. Środek ten słynie natomiast ze wspomagania układu nerwowego. Jest to o tyle istotne, że ludzie na diecie mają gorsze samopoczucie, wynikające ze stresu organizmu, produkującego w tym czasie duże ilości kortyzolu. Sięgnięcie więc po adaptogeny jest rozsądne, a nawet konieczne. Ten suplement diety posiada formę ziółek, które bardzo pozytywnie wpływają również na sen oraz wzmocnienie ciała, zwłaszcza jeżeli człowiek sięgnie po żeńszeń, gotu kolę lub cytryniec chiński.

Jakie są różnice między suplementami i sterydami

Wiele osób zastanawia się czy warto sięgać po sterydy anaboliczne i androgenne, czy lepiej jest zostać przy suplementach diety. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zarówno suplementy diety, jak i sterydy mają wiele zalet, pozytywnie wpływających na sylwetkę człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że suplementy diety są łagodniejsze i przez to bezpieczniejsze. Są to przecież środki na bazie ziół, które jedynie wspomagają sportowca, w niewielkim, aczkolwiek w znaczącym stopniu. Sterydy to tymczasem środki ingerujące w ludzki organizm, zwłaszcza w gospodarkę hormonalną człowieka. Oznacza to, że działają silniej, wywierają większy wpływ na ciało sportowca oraz mogą nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Właśnie dlatego mówi się, że sterydy to środki kontrowersyjne, aczkolwiek bardzo skuteczne i szybkie w działaniu.
W celu uniknięcia efektów niepożądanych, sterydy należy brać pod okiem specjalisty lub zgodnie z zaleceniami producenta, dotyczącymi ich właściwego dawkowania. Tylko rozsądne ich przyjmowanie daje wspaniałe efekty i jednocześnie nie przynosi żadnych skutków ubocznych. Suplementy diety nie wymagają takiej ostrożności, ale jednocześnie nie skracają tak znacząco całego procesu budowania wymarzonej sylwetki. Właśnie dlatego wielu sportowców decyduje się na przyjmowanie obu tych form wspomagania.

Popularne sterydy

Najpopularniejszym sterydem jest obecnie Testosteron oraz jego pochodne. Kulturyści najbardziej znają natomiast Metanabol, Oksandrolone, Winstrol, Deca-durabolin, Boldenon czy Trenbolon. Każdy z tych środków jest wyjątkowy oraz ma własne, niepowtarzalne zalety i właściwości, z którymi należy zapoznać się przed dokonaniem zakupu i rozpoczęciem cyklu z ich udziałem.