sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Buty trailowe – podstawowe informacje

Jedną z najłatwiej dostępnych dyscyplin sportu jest bieganie. Uprawiać je może praktycznie każdy, niezależnie od kondycji, a wpływ tej dyscypliny na utrzymanie zdrowia jest niezaprzeczalny. Specjalistyczny sprzęt, taki jak buty trailowe, pomaga w wielu wypadkach osobom, rozpoczynającym swoją przygodę z tym typem aktywności fizycznej.

Buty trailowe są specjalnym typem obuwia biegowego, przeznaczonym do użytku osób, które planują do biegania wykorzystywać trasy terenowe. Nawierzchnia taka ma specyficzne wymagania, którym sprostać ma właśnie ten rodzaj okrycia stóp. Może on być stosowany zarówno do pokonywania tras w lasach jak i  górskich ścieżek, a nawet plaż.

Specyfika konstrukcji butów trailowych zakłada przede wszystkim niższy niż w modelach, których przeznaczeniem jest bieg po asfalcie, poziom amortyzacji stopy, co związane jest z faktem, że biegi w terenie w znacznie mniejszym stopniu obciążają stawy. Ten szczegół konstrukcyjny nie dotyczy jednak wszystkich modeli obuwia tego typu – wyjątkiem są na przykład te rodzaje, które są używane do pokonywania naprawdę długich dystansów.

Jak odpowiednio dobrać buty trailowe do naszych potrzeb?

Przede wszystkim należy brać pod uwagę fakt, że trasy terenowe charakteryzują się często znacznie większym stopniem nachylenia niż drogi asfaltowe. W związku z tym buty trailowe powinny być dobierane tak, by w obuwiu pozostało ok. 1 cm luzu. Chroni to stopy, a zwłaszcza palce, podczas zbiegania ze wzniesień – brak zachowanej rezerwy może prowadzić do bolesnych i niebezpiecznych urazów.

Jednocześnie warto wybierać takie obuwie, które spełni nasze konkretne wymagania. Dotyczy to przede wszystkim częstotliwości jego użytkowania. Wśród butów trailowych znajdziemy zarówno modele, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych (tak zwane buty startowe), jak i  takie, które używane są jedynie do treningów. Niektóre typy okrycia stóp tego rodzaju przeznaczone są do pewnych, ściśle określonych zastosowań. Przykładem może być obuwie z kolcami (przeznaczone do biegów po oblodzonej powierzchni) czy np. wodoodporne, wyposażone w membranę.

Buty tego typu powinny też zapewnić nam niezawodność podczas użytkowania. Z tego względu należy stawiać na obuwie renomowanych producentów. Wysoka jakość przekłada się bowiem nie tylko na wygodę użytkownika, lecz również na kwestie ekonomiczne. Buty trailowe o dużej wytrzymałości mogą być użytkowane znacznie dłużej niż tańsze modele, charakteryzujące się gorszym standardem wykonania.