sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Fatalne serie wielkich reprezentacji na Mistrzostwach Świata

Typowanie wyników na Mundialach przynosi wiele emocji. Pada wiele nieoczekiwanych rezultatów, a faworyci miewają liczne wpadki.

W niektórych przypadkach mowa już nawet o seriach niepowodzeń. Dziś przyjrzymy się im bliżej.

Mistrz Europy, który nie może zakwalifikować się na Mundial

Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak – Italia po raz drugi z rzędu nie wystąpiła w turnieju głównym Mistrzostw Świata! Wszystko przez pechowy baraż z Macedonią Północną. Włosi zdecydowanie przeważali na boisku, ale brak skuteczności sprawił, że ostatecznie przegrali ten pojedynek.

W 2018 roku czterokrotnych Mistrzów Świata również nie zobaczyliśmy w głównej imprezie. Przyczyna? Ponownie nieszczęsny baraż, w którym tym razem lepsi okazali się Szwedzi. W dwóch jeszcze wcześniejszych mundialach Włosi nie wyszli nawet z grupy. Te wyniki wyglądają wręcz szokująco, zwłaszcza że w 2006 roku cieszyli się ze złotego medalu…

Niemcy podążające drogą Włochów

W niebezpiecznym dla siebie kierunku zmierzają także Niemcy. Mistrzowie Świata z 2014 roku w dwóch kolejnych Mundialach znacznie obniżyli loty, nie uzyskując nawet awansu do fazy pucharowej. Można doszukać się tu pewnej analogii.

Wyniki Włoch na ostatnich mundialach Wyniki Niemiec na ostatnich mundialach
2006 – Mistrz Świata 2014 – Mistrz Świata
2010 – faza grupowa 2018 – faza grupowa
2014 – faza grupowa 2022 – faza grupowa
2018 – brak kwalifikacji 2026 – ?
2022 – brak kwalifikacji 2030 – ?

Czy na kolejnych dwóch Mundialach zabraknie naszych zachodnich sąsiadów? Czas pokaże.

Gdzie podziała się dawna Hiszpania?

Mistrzom Świata z 2010 roku z dawnego stylu gry (tak zwana tiki-taka) pozostało już tylko wymienianie wielu krótkich podań, które jednak nie doprowadzają do konkretów. Porażka w 1/8 finału to spore rozczarowanie. Osiągnęli więc identyczny wynik jak cztery lata temu, a w 2014 roku nie udało im się nawet wyjść z grupy. W Katarze rozegrali zaledwie jedno doskonałe spotkanie – z Kostaryką 7:0, dzięki czemu zwolennicy akcji Superbetu „Superprzewaga na Katar” szybko ucieszyli się z wygranej.

20 lat czekania Brazylii na tytuł… i to nie koniec

Można wprawdzie stwierdzić, że Brazylijczycy osiągali na ostatnich turniejach lepsze rezultaty od wyżej wymienionych reprezentacji, ale trzeba jednak pamiętać, że mowa tu o rekordziście pod względem tytułów na Mistrzostwach Świata. To pięciokrotni zwycięzcy, ale ostatni ich triumf miał miejsce w 2002 roku na boiskach w Korei Południowej i Japonii.

W Katarze wydawało się, że mają wszystko, aby ponownie stanąć w blasku złota. Cóż jednak z szumnych zapowiedzi, skoro w ćwierćfinałowym starciu z Chorwacją ich system gry nie funkcjonował. Porażka po rzutach karnych boli chyba jeszcze bardziej niż w regulaminowym czasie gry. Jednocześnie oznacza ona, że Canarinhos na następną szansę na szósty tytuł muszą czekać kolejne cztery lata (dokładnie trzy i pół roku).

W grze pozostają natomiast gracze zakładów bukmacherskich Superbet Superprzewaga na Katar obowiązuje przecież aż do ostatniego meczu Mundialu włącznie!