sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Kłopoty serbskiej gwiazdy tenisa

Zła passa Novaka Djokovicia wydaje się nie mieć końca. Serbski tenisista zdecydowanie nie będzie wspominał dobrze turnieju wielkoszlemowego US OPEN 2020, którego był przecież zdecydowanym faworytem. Najpierw gracz został wykluczony z turnieju za uderzenie piłką sędzi liniowej, teraz dosięgła go kara finansowa.

Incydent na korcie

Kilka dni temu cały świat tenisa żył informacją, ze jeden z głównych faworytów do wygranej, Novak Djoković zostaje karnie wykluczony z turnieju. Serb, który zawsze słynął z porywczego temperamentu w przypływie złości mocno cisnął piłeczkę od tenisa za siebie, nie oglądając się. Niestety, zrobił to tak nieszczęśliwie, że piłka trafiła w krtań kobietę – jedną z sędzi liniowych meczu.

Zgodnie z przepisami Novak Djoković został wykluczony z uczestnictwa w kolejnych meczach, zaś fani tenisa podzielili się na dwie niemalże równe grupy. Podczas, gdy jedni twierdzili, że kara jest jak najbardziej słuszna, inni bronili tenisisty, wskazując, że uderzenie sędzi przez piłeczkę to efekt czystego przypadku i nie zasłużył on na dyskwalifikację. Niestety dla serbskiego tenisisty, na tym jego kłopoty dopiero się zaczęły.

Problemy finansowe i kara pieniężna

Sytuacja, do jakiej doszło na korcie pociągnęła za sobą szereg przykrych dla tenisisty konsekwencji. Po pierwsze, w związku z dyskwalifikacją zawodnik został pozbawiony punktów rankingowych, a co gorsza – także swojego dorobku wywalczonego w turnieju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gracz stracił wszystkie zarobione w poprzednich meczach turnieju wygrane – a zarobił on na amerykańskich kortach do momentu incydentu, bagatela, ponad ćwierć miliona dolarów.

Jakby tego było mało, światowa federacja poinformowała o przyznaniu Novakovi Djokoviciowi kary pieniężnej w wysokości dwudziestu tysięcy dolarów za niewypełnienie obowiązków medialnych. Choć nie jest to kwota wysoka, na pewno dla Djokovicia będzie bardzo dotkliwa. Rzadko kiedy zdarza się bowiem, by tenisista kończył swój udział na wielkoszlemowym turnieju ze … stratą.