sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Kto może tańczyć pole dance?

Young slim pole dance girl on a black studio background

O efektach pole dance napisano już wiele artykułów. Łatwo więc ulec wrażeniu, że jest to aktywność dla każdego. I prawda, w wielu przypadkach nie jest to kłamstwem, ale istnieje co najmniej kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić taniec na rurze. Co trzeba mieć na uwadze?

Przeciwwskazania zdrowotne

Pole dance może ćwiczyć każda chętna, zdrowa osoba. Ale co w przypadku tych, którzy zmagają się z jakimiś dolegliwościami? Najlepszej odpowiedzi z pewnością udzieli Ci lekarz znający Twoją historię chorobową. Niemniej, można z całą pewnością stwierdzić, że ćwiczenie pole dance mogą uniemożliwiać schorzenia takie jak rozejście mięśni prostych brzucha, przepuklina kręgosłupa czy dyskopatie.

Poza tym na szczególnej uwadze warto mieć schorzenia związane ze wzrokiem, np. bardzo dużą wadę wzroku lub problemy z ciśnieniem w oczach. Pamiętaj także, że nawet jeśli Twój lekarz wyrazi zgodę na ćwiczenie pole dance, bardzo istotne jest poinformowanie instruktora o stanie zdrowia. Możliwe, że ze względu na Twoje indywidualne problemy lub możliwości fizyczne konieczna będzie nieco większa uwaga trenera lub nawet modyfikacja części ćwiczeń.

Czy dzieci mogą ćwiczyć pole dance?

Tak. O ile zdrowie na to pozwala, wiek nie jest przeciwwskazaniem do trenowania pole dance. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i seniorów.

Warto również dodać, że pole dance dla dzieci coraz częściej pojawia się w ofertach szkół akrobatycznych, pole dance czy gimnastycznych. Zajęcia te cieszą się dużą popularnością i stanowią połączenie zabawy z treningiem. Nie mają nic wspólnego z exotic pole (sensualny rodzaj pole dance), lecz przede wszystkim ze sportową odmianą tańca na rurze.

Nadwaga a pole dance

Prawdą jest, że rura pole dance wymaga od użytkownika dużej siły i sprawności fizycznej. Nie oznacza to jednak, że osoby z nadwagą bądź otyłe nie mogą ćwiczyć tańca na rurze. Będzie to dla nich dużym wyzwaniem, ale dopóki sprawia radość – warto to robić. Pole dance może być bowiem świetnym sprzymierzeńcem w chudnięciu i budowaniu sprawności fizycznej. Niejedna osoba zrzuciła zbędne kilogramy właśnie dzięki takim treningom.

Czy trzeba mieć doświadczenie?

Wiele osób, które chcą zacząć ćwiczyć pole dance, martwi się swoją sprawnością fizyczną. Szczególnie często pojawiają się wątpliwości co do siły rąk. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba mieć żadnego doświadczenia, by rozpocząć trenowanie tańca na rurze. Jak radzą instruktorzy, trzeba zaufać procesowi. To właśnie treningi są od tego, by zbudować odpowiednią siłę, dzięki której wykonywanie coraz trudniejszych figur będzie możliwe. Warto zresztą dodać, że na zajęciach zazwyczaj poświęca się X minut na ćwiczenia wzmacniające. To m.in. dzięki nim ogólna kondycja fizyczna stopniowo zwiększa się.

Oczywiście istnieją aktywności, które mogą ułatwić start (np. gimnastyka, akrobatyka powietrzna, ćwiczenia siłowe), jednak zajmowanie się nimi nie jest koniecznością.