sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – historia i ciekawostki o Mundialu

W 1930 r. z racji faktu, że piłka nożna osiągnęła wysoki poziom rozwoju odbyły się pierwsze mistrzostwa świata.

Urugwaj został wybrany gospodarzem, było to uhonorowanie faktu, że państwo obchodziło setną rocznicę uzyskania niepodległości. Warto wiedzieć, że Urusi byli wtedy najlepszą reprezentacją na świecie, w 1924 oraz 1928 sięgali po złoto podczas Igrzysk Olimpijskich. Urugwaj wygrał pierwsze mistrzostwa świata, zapisując się w ten sposób złotymi zgłoskami w historii światowej piłki.

Która drużyna sięgała najczęściej po mistrzostwo świata w piłce nożnej? 

Brazylia była pięciokrotnie mistrzem świata w piłce nożnej, jednak na pierwszy tytuł musiała czekać aż do 1958 r. Canarinhos dwukrotnie organizowali mundial, w 1950 r. oraz w 2014 r., jednak za każdym razem kończyło się to mniejszym bądź większym niepowodzeniem. 'The Maracanazo’ po dziś dzień funkcjonuje jako termin opisujący tragedię Brazylijczyków, którzy pomimo faktu, że byli faworytem turnieju, odpadali na ostatniej prostej.

Warto przeczytać artykuł z portalu futbolonline.pl, o wyjątkowych pod każdym względem Mistrzostwach Świata 2022 w Katrze.

Który zawodnik zdobył najwięcej bramek w historii mundiali?

Na mistrzostwach świata w piłce nożnej wystąpiło wielu wybitnych napastników, jednak najlepszym strzelcem jest Niemiec Miroslav Klose. Zawodnik mający pochodzenie polskie, na mundialach zdobył 16 bramek, w ten sposób wyprzedził Brazylijczyka Luiza Nazario de Limę Ronaldo.

O ile można sobie wyobrazić, że rekord ten któregoś dnia zostanie pobity to trudno sobie wyobrazić, że ktokolwiek pobije rekord bramek na jednym turnieju, który należy do Francuza Justa Fontaine, który na mundialu’ 58 w Szwecji zdobył 13 goli. Francuz rozegrał wspaniałe zawody, doprowadzając swoją reprezentację do trzeciego miejsca na świecie. Polacy również mają na swym koncie sukcesy, Grzegorz Lato został królem strzelców Weltmeisterschaft’74.