sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Wielki talent polskiego żużlowca

Sławomir Kryjom mówi o Jankowskim: to będzie mistrz świata. Jest teraz prawdopodobnie najlepszym i najszybszym żużlowcem na świecie.

Janowski robi postępy

Maciej Janowski w pięknym stylu wygrał finał mistrzostw Polski w Lesznie. W poniedziałkowych pięciu rundach nie było lepszych. W finałowym wyścigu siedział mu na plecach mistrz świata, Bartosz Zmarzlik, ale nawet jemu nie udało się odebrać zwycięstwa Jankowskiemu.

Pojawiły się już głosy, że na tak wysoką formę sportowca wpływ ma przede wszystkim używanie opon firmy Anlas. Faktem jest, że podczas tegorocznego grand Prix zawodnicy w ogóle niemal nie korzystali z tych opon, ponieważ uznawali, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma takiej możliwości. Janowski jednak korzystał z nich już podczas swojego pierwszego występu w ekipie z Wrocławia, w spotkaniu przeciwko drużynie z Zielonej Góry, Sam zawodnik jednak przyczyn swojej cudownej formy dopatruje się gdzie indziej. Dużo ćwiczy, pilnuje przepisanej mu diety (schudł do 60kg), ustala strategię w konsultacji z trenerami.

Prawda jest taka, ze nie tylko Jankowski korzysta z opon Amlasa, a wśród ich użytkowników nie wszyscy uzyskują dobre wyniki. Opinie o tureckich oponach pewnie będą w najbliższych tygodniach wpływać na zmianę podejścia kibiców do Jankowskiego, jednakże prawda jest taka, że jest to nadal wciąż działający, zalegalizowany sprzęt.

Rafał Dobrucki, szkoleniowiec ekipy juniorów chwali swojego zawodnika, podkreśla, że docenia zmiany, które się w nim dokonały. Mówi, że zawodnik zyskał dużą dojrzałość i stał się bardziej odpowiedzialny. A przecież początek sezonu jeszcze na te zmiany nie wskazywał – zawodnik nie został nawet wpisany do składu reprezentacji. Może więc dojść do kuriozalnej sytuacji, w której Janowski zostaje Mistrzem Świata, lecz jednocześnie nie dostaje powołania do reprezentacji naszego kraju.

Przyczyny sukcesu Janowskiego są zapewne złożone, lecz o ile ważniejsze są od nich rezultaty? A te, trzeba przyznać, nasz żużlowiec osiąga w ostatnim czasie wprost rewelacyjne.