sportonline.pl

sport w najlepszym wydaniu

Znamy pierwszego uczestnika „polskich” Mistrzostw Europy

Zakończył się pierwszy turniej kwalifikacyjny do siatkarskich Mistrzostw Europy, które w przyszłym roku odbyć się mają między innymi w Polsce (pozostałymi gospodarzami są Finlandia, Estonia oraz Czechy). Grupę D kwalifikacji dość niespodziewanie wygrała Łotwa, dla której będzie to pierwszy występ na siatkarskich Mistrzostwach Europy od 26 lat.

Jak wyglądała rywalizacja w grupie?

Pierwotnie CEV zakładał, że każda drużyna rozegra z każdym przeciwnikiem mecz w systemie dom i wyjazd, jednak z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano się rozegrać kwalifikacje w formie dwóch turniejów rozgrywanych w różnych krajach. W przypadku grupy D gospodarzem obu był Cypr. W rozgrywkach wzięły udział ekipy gospodarzy, Łotyszy, Hiszpanów oraz Mołdawianów.

Hiszpania, która podczas poprzednich Mistrzostw Europy dotarła do strefy play-off powszechnie uważana była za zdecydowanego faworyta turnieju, jednak już od pierwszego meczu, kiedy to straciła seta przeciw Cyprowi widać było, że coś z tą ekipą jest nie tak. Ekipa z półwyspu Iberyjskiego przegrała z dużo słabszą Mołdawią, a także – sensacyjnie – drugi mecz z niemal czysto amatorską ekipą Cypru. Jak się miało okazać, kosztowało ją to pierwsze miejsce i bezpośredni awans na ME.

Łotysze z kolei, choć nie grali siatkówki pięknej technicznie, okazali się drużyną na tyle solidną, że potrafili zapewnić sobie awans na ME, wykorzystując słabość Hiszpanów. Awans przypieczętowali pewną wygraną nad ekipą gospodarzy (3:0), czym dokonali historii. Jest to bowiem dopiero drugi raz, kiedy ekipa Łotwy awansowała na siatkarskie euro, a także pierwszy raz od 25 lat.

Mołdawia w eliminacjach do Euro 2019 grała w dużo trudniejszej grupie (ze Słowacją, Czarnogórą i Islandią), w której udało jej się postraszyć najgroźniejszych rywali. Kibice tej ekipy mieli więc z pewnością nadzieję, że trafiwszy do obiektywnie dużo słabszej grupy eliminacyjnej Euro 2021 ich reprezentacja powalczy chociaż o drugie miejsce. Niestety, Mołdawianie wygrali zaledwie dwa mecze i eliminacje zakończyli na przedostatnim miejscu.

Brawa należą się za to reprezentacji gospodarzy. Jest to ekipa złożona w zdecydowanej większości z amatorów, dla której kwalifikacje do ME 2021 były pierwszą okazją do gry od 2018 roku. Każdy wygrany set na turnieju kwalifikacyjnym miał być dla niej olbrzymim sukcesem. Szybko okazało się jednak, że młodzi Cypryjczycy są w stanie namieszać w grupie. Najpierw, w pierwszym meczu w grupie urwali seta Hiszpanii, następnie z tą samą ekipą sensacyjnie wygrali w pierwszym meczu drugiego turnieju. Kolejnego dnia sprawili również sporą niespodziankę, pokonując 3:2 faworyzowaną Mołdawię, w składzie której znajdował się m.in. Dimitrii Bahov.

Łotysze awansowali więc bezpośrednio na EuroVolley 2021, Hiszpania musi czekać, czy znajdzie się pośród 5 ekip z drugich miejsc, które również otrzymają awans.